NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 

Wklejanie taśmy LED do profilu aluminiowego - dlaczego to takie ważne?

 

Pisząc o taśmach LED, nie możemy zapomnieć również o profilach aluminiowych do taśm LED.
Taśmy generują duże ilości ciepła. Musi ono koniecznie zostać odprowadzone, w celu uniknięcia degradacji zastosowanej diody. Wklejenie taśmy w profil aluminiowy led jest idealnym rozwiązaniem.
Pamiętajcie, że profil aluminiowy to nie ozdoba czy element w którym umieszcza się taśmę. Profil aluminiowy to radiator , który odprowadza ciepło, dzięki czemu nasza taśma będzie pracowała znacznie dłużej.

 

Czym różni się taśma LED z oznaczeniem: 300 LED oraz 600 LED?

 

Oznaczenie taśmy 300 LED oraz 600 LED świadczy o ilości diod zamontowanych na całej 5 metrowej rolce taśmy LED. Oznacza więc, że taśma 600 LED ma zamontowanych 600 sztuk diod LED na całej długości taśmy czyli dwa razy więcej diod LED niż w przypadku taśmy 300 LED. Analogicznie efekt świetlny będzie bardziej intensywny w przypadku taśmy 600 LED gdzie diody zamontowane są dwa razy gęściej niż w taśmach 300 LED.

 

Rodzaje diod LED - co oznacza ich nazwa?

 

Diody LED mają oznaczenie cyfrowe. Zasadniczo pierwsze dwie cyfry to pierwszy wymiar danej diody, a ostatnie dwie to drugi jej wymiar. Czyli popularna dioda 2835 cechuje się wielkością 2,8 mm na 3,5 mm. Poza tym przy diodach możemy spotkać następujące oznaczenia:

 

  1. Diody DIP są to diody w formie przezroczystych kopułek. Wyróżniają się chyba najbardziej ze wszystkich właśnie ze względu na ten unikalny kształt.
  2. Diody SMD przybierają natomiast kształt malutkich kwadracików, czy też prostokątów. Wbrew powszechnej opinii nie wszystkie diody SMD są żółte. Dotyczy to tylko diod świecących na kolor biały.
  3. Taśma LED RGB będzie mieć diodę białą, natomiast taśma LED RGBW – biało-żółtą (część diody odpowiedzialnej za kolor biały przybierze kolor żółty). W przypadku diod jednokolorowych żółty luminofor różnić się będzie odcieniem. Im bardziej nasycona jest żółć, tym cieplejsze światło będzie dawać dioda LED. Doskonale obrazuje to taśma LED CCT – elementy diod odpowiedzialne za kolor ciepły i zimny różnią się znacząco między sobą odcieniem.
  4. Taśma High Power LED ze względu na wysoką moc najczęściej montowana jest na osobnym podkładzie PCB, co usprawnia odprowadzanie wydzielanego przez nią ciepła. Co więcej, ze względu na dużą moc, diody te są zwyczajnie większe niż klasyczne SMD.
  5. Taśmy LED COB – ciężko ich nie rozpoznać ze względu na dużą powierzchnię świecenia. Jeśli widzimy diodę świecącą równomiernym światłem na dużej powierzchni, pod którą po dokładnym przyjrzeniu się widoczne są niewielkie punkciki wskazujące rozmieszczenie chipów LED, to możemy być praktycznie pewni, że oglądamy właśnie diodę LED COB.

Popularne diody LED – rodzaje, na które warto zwrócić uwagę.

Oto lista popularnych rodzajów diod LED, z którymi często mogą się Państwo spotkać zarówno w sprzętach wysokiej jakości, jak i w amatorskich instalacjach.

  • 3528 – jest to dioda, która cechuje się niewielkimi wymiarami i zdolnością do generowania średniej mocy światła. Stosowana jest ona w wielu rozwiązaniach, np. w żarówkach LED. Dioda ta stanowiła przez wiele lat bazę dla rozwoju następnych, bardziej zaawansowanych opcji LED. Dzięki temu kolejnerodzaje diod LED SMD cechowały się taką różnorodnością i wydajnością.
  • 3014 – dioda najczęściej w żółtym kolorze, która może generować światło o standardowej, neutralnej barwie. Jest ona powszechnie wykorzystywana w różnych rozwiązaniach, np. jako dodatkowe podświetlenie telewizora.
  • 2835 – określana jako najczęściej wykorzystywana dioda LED. Jest to wersja rozwojowa diody 3528, która cechuje się jednak nieco lepszymi parametrami pod kątem rozwiązań przemysłowych. Dzięki prostocie w adaptacji stała się ona elementem naprawdę dużej ilości konstrukcji. Jest to rozwiązanie dopracowane, skuteczne, efektywne energetycznie i bardzo dobrze sprawdzające się w przeróżnych produktach.
  • 5050 – jest to dioda o sporych wymiarach, która znakomicie sprawdza się na taśmach LED. Bardzo często dostępna jest ona w wariancie RGB. Dzięki temu taśma LED może świecić na wiele różnych kolorów.
  • 4040 – kolejna dosyć popularna dioda, która znajduje swoje zastosowanie głównie w motoryzacji. Często wykorzystuje ona obudowę kątową. Ze względu na swoją specyfikację może być ona szeroko wykorzystywana, np. w podświetlaniu trudno dostępnych miejsc.
  • 5630 – jasne diody LED stosowane w rozwiązaniach, które mają dostarczać spore ilości atrakcyjnego dla oka światła. Z powodzeniem można je zastosować gdziekolwiek – sama dioda przy wysokiej mocy dalej cechuje się elastycznością.
  • 5730 – jest to rodzaj diod LED, który cechuje się imponującą specyfikacją. Uznawane są one za najjaśniejsze diody LED znajdujące komercyjne zastosowanie. Ich światło jest niezwykle jasne i pozwala na bardzo skuteczną ekspozycję danego obszaru. Spotkamy je przede wszystkim w sklepach, wśród oświetlenia domowego, a także w gablotach, w których trzymane są różne drogie przedmioty.
  • 2216 – w odróżnieniu od wyżej wymienionych diod ta wyróżnia się naprawdę kompaktowymi wymiarami. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystywana jest ona na taśmach LED o stosunkowo wąskiej szerokości.
  • 3535 – to niezwykle popularne diody LED, które znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w kącikach RTV. Stanowią one skuteczne podświetlenie telewizorów.

 

Czym różnią się od siebie taśmy LED o barwach ciepłej, dziennej i zimnej?

 

Taśmy LED mogą mieć montowane diody o różnych temperaturach barwowych: ciepłej, dziennej lub zimnej. Kolor diod jest oznaczany w tzw. stopniach Kelwina (K): przedział 2200 – 3000 K oznacza barwę ciepłą, 4000 – 5000 K – barwę dzienną, a 6000 – 7500 K – barwę zimną. Kolor światła dobieramy według własnych gustów i upodobań. W praktyce barwę zimną dobiera się częściej w przeznaczeniu reklamowym, natomiast do mieszkań częściej barwę dzienną lub ciepłą.

 

 

Jaką klasę szczelności wybrać przy taśmach LED?

 

W zależności od warunków, w których mają pracować, powinniśmy stosować taśmy odpowiednio zabezpieczone przed kurzem i wilgocią, o właściwym stopniu ochrony IP:

  • W miejscach czystych i suchych możemy kleić taśmy bezpośrednio w dodatkowych profilach aluminiowych – wówczas najlepsze będą taśmy IP20, ale możemy też zastosować taśmy żelowane IP63 lub lakierowane IP54.
  • W miejscach narażonych na silne zapylenie i wilgoć, w pomieszczeniach technicznych czy na zewnątrz budynków powinniśmy zapewnić diodom LED stopień ochrony min. IP65. Możemy to osiągnąć stosując:

a) taśmy LED w koszulce silikonowej IP67, umieszczone w przystosowanych profilach aluminiowych o dowolnej szczelności,

b) taśmy o dowolnej stopniu ochrony od IP20 do IP63, ale umieszczone w specjalnych profilach aluminiowych o szczelności od IP65.

  • W podłożach narażonych na bezpośrednie oddziaływanie wody, w posadzkach łazienek, w basenach i oczkach wodnych, w gruncie czy kostce brukowej ścieżek i podjazdów starajmy się osiągnąć poziom ochrony IP68, który jest możliwy tylko przez zastosowanie najbardziej hermetycznych profili IP68. Można w nich umieścić taśmy o dowolnej szczelności od IP20 do IP67.

 

Współczynnik oddawania barw RA - czym jest CRI?

 

Właściwość oddawania barw źródła światła jest niezwykle istotna. Współczynnik Ra oznacza ogólny wskaźnik oddawania barw. Wskaźnik oddawania barw CRI to numeryczna ocena zdolności źródła światła w stosunku do prawidłowego odtworzenia koloru różnych obiektów w porównaniu z dziennym lub naturalnym źródłem światła.

 

CRI oznacza „wskaźnik oddawania barw” (z angielskiego Color Rending Index). Jest to wskaźnik oddawania barw, który charakteryzuje źródło światła. Jest reprezentowany przez cyfrę z zakresu od 0 do 100. Kontroluje, w jaki sposób kolory rzeczy są odwzorowane pod wpływem światła. Łatwo wywnioskować, że im wyższy ten współczynnik, tym lepiej kolory są odwzorowywane, a obiekty wydają się bardziej naturalne. CRI i Ra to dwa skróty, które mogą być używane zamiennie.

 

 

 

Jak dobrać odpowiedni zasilacz do określonej długości taśmy LED?

 

Aby uzyskać pożądany efekt świetlny taśmy LED należy dostarczyć prąd odpowiednio dobranym zasilaczem wynikającym z potrzeb mocy taśmy LED. Zasilacz może być wyższej mocy, nigdy zaś niższej np. do zasilenia 5 metrowej taśmy LED o mocy 24W (Watt) (5 metrów x 4,8W/m + ok.30% zapasu) należy dobrać zasilacz 30W 12V, a do zasilenia 5 metrowej taśmy LED o mocy 48W (Watt) (5 metrów x 9,6W/m + ok.30% zapasu) należy dobrać zasilacz 60W 12V.

 

Jak podłączyć zasilanie do taśmy LED równolegle?

 

 

Czy taśmę LED można ciąć?

 

Taśmy LED można ciąć nożyczkami w miejscach oznaczonych na taśmie (zazwyczaj tniemy w miejscu padów lutowniczych). Przecięte taśmy można łączyć złączkami zaciskowymi nie wymagającymi lutowania, jednakże zdecydowanie polecamy lutowanie przy pomocy cyny topnika i lutownicy. Taśmy LED 12V w większości przypadków tniemy co 3 diody, natomiast taśmy LED 24V co 6 lub więcej diod.

 

 

Jak łączyć długie odcinki taśm LED aby otrzymać pożądany efekt świetlny?

 

Aby otrzymać upragniony efekt świetlny, taśmy LED należy zasilać odpowiednim zasilaczem, dopasowanym do długości taśmy. Dla uzyskania pożądanego efektu świetlnego taśmy LED, których całkowita długość wynosi więcej niż 5 metrów należy łączyć równolegle (nie szeregowo!).

 

Jak podłączyć zasilacz do taśmy LED aby uzyskać najlepszy efekt świetlny?

 

Aby uzyskać możliwie najlepszy efekt świetlny należy podłączać zasilacz z obu stron taśmy LED. Takie podłączenie niweluje spadki napięcia w końcowej części taśmy LED. Jest to jedyny słuszny sposób podłączenia dla uzyskania jednolitego efektu świetlnego. Przy obwodach elektrycznych dłuższych niż 5 metrów taśmy należy łączyć równolegle (nie szeregowo!).

 

 

Czy zasilacz może obsłużyć więcej niż jedną rolkę taśmy LED (5 metrów)?

 

Jeden zasilacz odpowiednio wysokiej mocy może obsłużyć więcej niż jedną rolkę (5 metrów), ale musimy pamiętać, aby taśmy LED podłączać równolegle (nie szeregowo!).

 

Jak podłączyć zasilacz i taśmę LED do włącznika dotykowego/bezdotykowego?

 

1.Na włączniku znajduje się złącze z napisem LED. Do niego należy dokładnie przylutować wprowadzenia do taśmy LED (zwróć uwagę na plus i minus czyli plus z plusem a minus z minusem).
2. Następnie do złącza z napisem ZASILACZ należy również przylutować, ale tym razem przewody do zasilacza 12V DC (tu także zwróć uwagę na plus i minus).
3. Upewnij się, że wszystko zostało poprawnie zmontowane i podłączone.
4. Zamontuj włącznik i taśmę tam, gdzie jest jego miejsce np. do profilu.
5. Gotowe!

 

Taśma RGB / RGBW - co oznacza ten skrót?

Najkrócej i najprościej mówiąc. Litery RGB to pierwsze litery słów RED(czerwony) , GREEN (zielony), B(Blue) i w przypadku barwy białej litera W czyli WHITE (biały)

RGB i RGBW zwyczajowe określenie systemów świecenia, w których wynikowy kolor światła uzyskuje się poprzez zmieszanie składowych o tych właśnie kolorach.

 

Co to jest taśma LED RGB i RGBW?

 

Taśma LED RGB/RGBW jest taśmą opartą na diodach 5050 z taką różnicą, że w swojej obudowie zawiera RGB trzy chipy (czerwony, zielony i niebieski) i przy wykorzystaniu sterownika do taśm kolorowych możemy uzyskać całą paletę barw. Część sterowników pozwala nam na uzyskanie barwy białej z taśmy RGB. Barwę białą uzyskujemy gdy sterownik dla każdej diody ustawi odpowiednią "moc" przez co po wymieszaniu tych 3 barw uzyskujemy barwę "białą". Niestety, ciężko jest jednak określić lub ustawić konkretną barwę światła białego czyli ustawić barwę białą ciepłą lub zimną albo neutralną. Prawda jest taka, że sterownik może raz uzyskać barwę białą bardziej zbliżoną do barwy ciepłej, a innego razu barwa biała będzie bardziej zbliżona do barwy zimnej.

Taśmie RGBW zawiera cztery chipy (czerwony,zielony,niebieski,biały). Taśma RGBW jest również podzielona na dwa rodzaje RGBW i RGB+W - o czym dowiesz się niżej

Konstrukcja taka daje możliwość uzyskania odpowiedniego efektu kolorystycznegopoprzez regulację napięcia, na każdym z kanałów kolorystycznych co w efekcie tworzy odpowiedni kolor światła. Jednak bez względu na typ mamy możliwość uzyskania określonej przy zakupie barwy białej (ciepłej/zimnej/neutralnej). 


TAŚMY RGB+W i RGBW - różnica?


RGBW jest taśmą, przy której wszystkie barwy są emitowane z jednej diody! 
Krótko i w najprostszy możliwy sposób mówiąc – 4 mikroskopijne diody są umieszczone w środku jednej większej (dioda 5050).
Takowa taśma jest droższa, natomiast podczas wybierania barwy przy pomocy sterownika, jest ona równomierna i jednolita.

Drugim rodzajem taśmy LED z kolorem białym jest taśma RGB+W.
RGB+W to taśma , która posiada osobno umieszczoną diodę (co druga dioda na pasku led) odpowiadającą za ustalanie takowego koloru białego. Emitowany strumień nie jest wtedy jednolity ponieważ na odcinku 1 metra w większości przypadków będzie zainstalowanych 30 diod emitujących barwę białą i 30 emitujących kolory RGB. 

Najlepiej wyjaśnią to ilustracje:

 

 

 

Jak podłączyć zasilanie i sterowanie do taśmy LED RGB/RGBW?

 

Dla osiągnięcia efektu kolorystycznego taśmy LED RGB/RGBW muszą oprócz zasilacza być podłączone do specjalnego sterownika, który poprzez sterowanie napięciem każdego z kanałów RGB/RGBW umożliwia uzyskanie pożądanego efektu kolorystycznego.

Jak podłączyć system oświetlenia sterowany bezprzewodowo Mi-Light?

 

1. Odpowiedni dobór komponentów
Przede wszystkim na samym początku musimy dobrać odpowiedni zasilacz do naszej taśmy LED. Dla przykładu: jeśli taśma pobiera 4.8W/m i do oświetlenia chcemy wykorzystać rolkę 5m - pobór mocy wyniesie 5m x 4.8W/m = 24W (plus 30% zapasu). Potrzebny zatem będzie zasilacz o mocy przynajmniej 30W.Pamiętajmy, że taśma 12V wymaga zasilacza 12V!
Jeśli chodzi o sterowniki/kontrolery Mi-Light - oczywistym jest, że dobieramy odpowiedni do taśmy - MONO dla taśmy jednokolorowej, CW/WW dla taśmy multiwhite, RGB dla taśmy RGB oraz RGBW dla taśmy RGBW. Trudno wyobrazić sobie sterowanie taśmą RGB za pomocą kontrolera MONO, natomiast jeśli chcemy kontrolować taśmę jednokolorową, nie wykorzystamy wszystkich funkcji kontrolera RGB. Ta sama sprawa tyczy się również pilota. Ale to chyba oczywiste, przejdźmy zatem do konkretów, a więc...
2. Jak podłączyć zasilacz?
Aby podłączyć zasilacz do prądu konieczna jest wtyczka. W przypadku jeśli wybraliśmy zasilacz bez kabla wtyczkowego (przewód zasilający), musimy go sami zamontować. Bez obaw, to bardzo proste. Przy pomocy śrubokręta odkręcamy 3 śrubki i umieszczamy w nich przewody, a następnie dokręcamy, aby je zamocować. Przewody brązowy oraz niebieski umieszczamy kolejno na złączach L (AC) oraz N (AC), natomiast przewód zielono-żółty do uziemienia. Zawsze sprawdź dwukrotnie i upewnij się, że podłączenie jest prawidłowe. Opcjonalnie można wykorzystać także gniazda, wtyki, złączki i inne akcesoria, które mogą ułatwić podłączenie.
3. Podłączenie sterownika Mi-Light do źródła zasilania
Do podłączenia kontrolera LED z zasilaczem konieczny jest przewód LED. Podobnie jak w poprzednim kroku, za pomocą śrubokręta umieszczamy dwie żyły przewodu na wyjściu zasilacza - czarną na V-, natomiast czerwoną na V+. Dokręcamy śrubki, aby połączenie było stabilne. Drugi koniec przewodu należy przymocować do sterownika. W tym celu umieszczamy przewód w dwóch małych otworach na boku kontrolera (tu również potrzebny będzie śrubokręt) zgodnie z opisem na przodzie - kabel czarny przy znaku "-", natomiast czerwony przy znaku "+". W razie potrzeby możemy także wykorzystać wtyk DC.
4. Podłączanie taśmy
Teraz musimy zabrać się za główny element naszego układu - czyli taśmę LED. Zaczynamy od przycięcia osłonek na końcówkach przewodów (np. za pomocą noża do tapet) tak, aby łatwiej było wykonać połączenie. Wystarczy, aby rdzeń przewodu bez izolacji wystawał na 3-6mm. Jeśli mamy to już za sobą, podłączamy odpowiednie przewody taśmy na odpowiednie miejsca (otwory) sterownika MI.LIGHT. Ułatwieniem jest to, że są one podpisane, np. w przypadku taśmy RGBW w miejsce odpowiednich literek podłączamy następujące przewody: R - czerwony, G - zielony, B - niebieski, W - biały, natomiast czarny jest to kabel zasilający (na kontrolerze oznaczony jako V+). W przypadku sterownika mono jest to LED V- oraz LED V+ - wtedy również taśma ma 3 przewody zamiast 5, jak jest to w przypadku RGB+W.

5. Ciesz się oświetleniem, którym możesz sterować!

To wszystko. Teraz możesz podłączyć zasilacz do prądu. Wystarczy upewnić się, że w pilocie są baterie i możesz za jego pomocą sterować barwą, natężeniem i jasnością światła taśmy LED. Czy to nie było banalnie proste? Specjalnie dla Ciebie poniżej przygotowaliśmy schemat podłączenia.

Schemat połączeń kontrolerów/sterowników z zasilaczami i taśmami LED dla 4 oddzielnych stref:

 

 

Programowanie pilota LED MONO/RGB/RGBW?

 

Przechodząc do instalacji sterownika w naszym systemie oświetleniowym, za pomocą przewodu LED łączymy sterownik z zasilaczem. Czarną żyłą przewodu łączymy wyjścia oznaczone „-” na zasilaczu i sterowniku, natomiast czerwoną łączymy wyjścia „+”. Mając podłączony sterownik, możemy przejść do jego zaprogramowania i sparowania z pilotem. Jest to czynność nad wyraz prosta, a programowanie pilota LED MONO, a także RGB/RGBW przebiega w sposób następujący:

  1. Sprawdź, czy pilot działa, czy baterie w nim się znajdujące są naładowane. W tym celu naciśnij dowolny przycisk na pilocie. Jeśli dioda w nim umieszczona się zapali to znak, że baterie są sprawne.
  2. Wyłącz włącznikiem głównym lub poprzez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka oświetlenie w strefie, którą zamierzasz zaprogramować.
  3. Teraz włącz oświetlenie tej strefy i w ciągu 3 sekund naciśnij na pilocie przycisk oznaczający strefę, do której chcesz przypisać dane oświetlenie (wciśnij jedynkę, jeśli programujesz pierwszą strefę).